آرایشی بهداشتی

چرا خوابیدن با آرایش ممنوع است؟ و راه های جلوگیری از عوارض آن

هر زنی می‌داند که باید آرایش خود را پاک کند و از مرطوب کننده قبل از خواب استفاده کند؛ اما گاهی اوقات به راحتی این موضوع را فراموش می‌‏کند. کاملاً قابل درک است زیرا شما بعد از یک روز خیلی شلوغ خسته شده‌اید. متأسفانه، هر وقت با آرایش به خواب می‌روید، به پوست خود آسیب می‌رسانید. علاوه بر این خوابیدن با آرایش به خصوص می‌تواند به حساس‌ترین مناطق صورت یعنی چشم‌ها آسیب برساند. چرت زدن در آرایش کامل چشم شما را در معرض خطر التهاب چشم، عفونت، قرمزی پلک و خراش قرنیه قرار می‌دهد. این امر می‌تواند از مالیدن ذرات آرایش به سطح چشم شما ناشی شود. از آنجا که ناحیه چشم بسیار ظریف است، شما برای جلوگیری از بیدار شدن با لکه ناخوشایند یا بدتر از آن، باید ریمل، خط و سایه خود را پاک کنید؛ بنابراین خوابیدن با آرایش ممنوع است.

خوابیدن با آرایش ممنوع

خوابیدن با آرایش ممنوع!

در اینجا ۶ دلیل مهم وجود دارد که نشان می‌دهد چرا همیشه خوابیدن با آرایش ممنوع است:

۱- انواع آلودگی‏‌ها از جمله آلودگی هوا همیشه در هوای اطراف ما وجود دارند. آن‌ها روی پوست شما می‌نشینند و باعث می‌شوند احساس کثیفی کنید. هنگامی که از مواد آرایشی استفاده می‌کنید، یک لایه به پوست شما اضافه می‏‌شود که اجازه نمی‌دهد پوست شما نفس بکشد. همچنین دارای ذرات خاک پراکنده شده در هوا، اثرات وحشتناکی برای منافذ و سلامت پوست شما ایجاد می‌کند.

۲- آرایش چشم می‌تواند باعث ایجاد عفونت شود چه از طریق خط چشم، ریمل مژه و ابرو، سایه چشم یا ترکیبی از هر سه. با پاک نکردن آرایش چشم در طول شب، در معرض خطر عفونت چشم هستید. خط چشم در طول شب نیز جمع شده و موجب ریزش مژه‌ها می‌شوند. غدد چربی و فولیکول‌های مو در اطراف چشم می‌توانند مسدود شده و باعث ایجاد عفونت و تورم شوند. علاوه بر این استفاده از خط چشم و ریمل مژه و ابرو، هنگام خواب در پوست اطراف چشم پخش می‏‌شوند که پاک کردن آن‌ها را دشوار می‌کند؛ بنابراین حلقه‌های تیره در اطراف چشم شما تشکیل می‏‌شوند. بنابراین خوابیدن با آرایش ممنوع است!

۳- آرایش می‌تواند باعث بزرگ‌تر شدن منافذ روی پوست شود. بدین ترتیب پوست شما آلودگی و ذرات معلق بیشتری را جذب خود کرده و با گذشت زمان آکنه و جوش‌های سر سیاه بر روی پوست شما نمایان خواهند شد. همچنین با بالا رفتن سن فرد و متوقف شدن فرآیند کلاژن سازی پوست کشیده‌تر شده و فرد پیرتر به نظر خواهد رسید. بنابراین خوابیدن با آرایش ممنوع است!

۴- اگر رژ لب قبل از خواب پاک نشود، باعث خشکی لب‌ها می‌شود. پوست لب‌های شما با از بین بردن سلول‌های قدیمی تجدید می‌شود. اگر پوست اجازه نفس کشیدن نداشته باشد، هیچ راهی برای تجدید پوست وجود ندارد. مواد شیمیایی و موم موجود در بسیاری از رژ لب‌ها می‌توانند به پوست اطراف لب‌ها آغشته شوند. این پوست می‌تواند مسدود شود و باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه و سایر انواع جوش‏‌ها شود. گوشه‌های دهان می‌توانند آلودگی و مواد شیمیایی را جذب کنند که ممکن است منجر به عفونت و کیست نیز شود.

۵- روکش‌های بالش مواد موجود در مواد آرایشی را به خود جذب می‏‌کنند. در این حالت هر وقت صورت تمیز خود را روی بالش می‌گذارید، در یک شب آلودگی و باکتری جمع شده روی روکش بالش را به صورت خود جذب می‌کنید. در این حال نیز همانند مورد قبل امکان ایجاد عفونت‌های پوستی و جوش‌های سر سیاه وجود دارد.مهم است که صورت خود را هر شب بشویید. مهم نیست که چقدر خسته باشید؛ بنابراین خوابیدن با آرایش ممنوع است!

روکش‌های بالش

۶- وقتی آرایش خود را پاک نمی‌کنید، پوست را از نفس کشیدن باز می‌دارید. در نتیجه چین و چروک و لکه ایجاد می‏‌شود. همچنین جلوی حذف سلول‌های مرده و قدیمی را از صورت گرفته‌اید. حذف سلول‌های مرده پوست به تازه شدن و شفافیت پوست چهره شما کمک می‌کند. اگر آرایش را پاک نمی‌کنید و صورت خود را مرطوب نمی‌کنید. ناهمواری‏‌ها و خشکی پوست همراه با لکه‌ها روی پوست شما ایجاد می‏‌شوند. خشکی پوست صورت چروک‌هایی ایجاد می‌کند که می‌تواند شما را زودتر پیر کند. بنابراین خوابیدن با آرایش ممنوع است!

اگرچه به نظر می‌رسد که خوابیدن با آرایش گاه به گاه چندان مضر نیست، اما هر بار که اتفاق می‌افتد ممکن است آسیب زننده باشد، بنابراین تمام تلاش خود را بکنید تا از آن اجتناب کنید.

خوابیدن با آرایش ممنوع و معرفی محصولات مراقبت از پوست بعد از خواب

حتماً خوابیدن با آرایش برای شما نیز افتاده است؛ بنابراین شما قانون اساسی زیبایی و متخصصان پوست را نقض کرده‌اید.

خوابیدن با آرایش، آلودگی، روغن و حتی باکتری‌های زیر پوست شما را به دام می‌اندازد. نه تنها خوابیدن با آرایش باعث تحریک (یعنی قرمزی، لکه دار شدن، خارش) می‏شود بلکه باعث اگزما و ترک پوست می‌شود. متخصصان پوست

اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ باید به این نکته اشاره کرد که پوست در شب و به هنگام استراحت فرآیند تجدید و بازسازی خود را انجام می‌دهد. حال اگر سطح پوست به طور کامل تمیز نباشد، این فرآیند به درستی انجام نمی‌شود. بنابراین خوابیدن با آرایش ممنوع است.

شاید شما از آن دسته افرادی هستید که مشغله کاری زیادی داشته و هنگام رسیدن به خانه بسیار خسته هستید. یا شاید تمام طول شب را به مطالعه پرداخته و وقت کافی برای پاک کردن آرایش صورت خود نداشته‌اید. اگر به هر دلیلی این اتفاق برای شما می‌افتد، نگران نباشید! زیرا ما اینجا هستیم و تا زمانی که پاک کردن آرایش صورت قبل از خواب، برایتان تبدیل به یک عادت شود کنارتان خواهیم بود. ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم که دنیا به پایان نرسیده و شما می‌توانید به سادگی با رعایت کردن مراحل زیر، از عوارض ناشی از باقی ماندن آرایش روی پوست جلوگیری کنید.

مرحله ۱. بلافاصله آرایش را پاک کنید

این کار باید قبل از خوابیدن با آرایش و بدون فکر کردن انجام شود، اما اگر این کار را به هر دلیلی نتوانستید انجام دهید؛ به محض بیدار شدن باید آرایش خود را پاک کنید. ابتدا از یک دستمال مرطوب یا روغن پاک کننده استفاده کنید، سپس با شستشوی صورت آرایش را پاک کنید. متخصصان پوست می‌گویند: “در بعضی موارد، تمیز کردن مضاعف لازم است.” اگر مطمئن نیستید از کدام پاک کننده استفاده کنید، حتماً این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:

متخصصان پوست می‌گویند: برای پوست‌های چرب و مستعد آکنه از پاک کننده اسید سالیسیلیک برای از بین بردن چربی اضافی استفاده کنید. همچنین این پاک کننده به لایه برداری سلول‌های مرده کمک می‌کند تا منافذ را از حالت انسداد خارج کرده و آن‌ها را باز نگه دارد. اگر پوست خشک دارید، حتماً از پاک کننده مرطوب کننده استفاده کنید. برای پوست‌های حساس یک پاک کننده ملایم از شیر یا خامه بهتر است.

مرحله ۲. از یک تونر متعادل کننده پوست استفاده کنید

این مرحله برای ایجاد تعادل در بین پوست پاک شده شما بسیار حیاتی است. تونرهای آلوئه ورا را برای کاهش قرمزی، AHA را برای کمک به لایه برداری سلول‌های مرده پوست و عصاره بابونه را برای تسریع بهبود و به حداقل رساندن جای زخم ناشی از ترشحات، انتخاب کنید.

مرحله ۳. با مواد ضد آکنه پوست خود را درمان کنید

تا به حال نام بنزوئیل پراکسید را شنیده‌اید؟ متخصصان پوست می‌گویند بنزوئیل پراکسید باکتری‌های ایجاد کننده آکنه را از بین می‌برد و در نتیجه منافذ مسدود شده را باز می‌کند و التهابات پوستی را کاهش می‌دهد؛ اما مراقب باشید. اگر از این مواد زیاد یا نادرست استفاده کنید، پوست شما را به طور جدی خشک می‌کند. به منظور جلوگیری از تحریک و خشکی پوست، به دنبال غلظت کمتری از ماده (در حدود ۲.۵٪) باشید؛ و اگر پوست بسیار حساسی دارید و نمی‌توانید این نوع درمان را تحمل کنید، ابتدا یک پاک کننده BP را امتحان کنید.

تمیز کردن صورت

مرحله ۴. بگذارید پوست شما نفس بکشد

حداقل ۱۲ ساعت آرایش نکنید؛ اما اگر لازم بود یک فرمول دارویی انتخاب کنید. متخصصان پوست می‌گویند اگر دارای پوست چرب هستید یا پوستی مستعد آکنه دارید، آرایش، به ویژه با پایه‌های مایع ممکن است باعث ترک شود؛ بنابراین به دنبال مواد آرایشی با پایه‌های پودر یا مواد معدنی باشید، اگر مواد آرایشی مایع را می‌خواهید، یکی از فرمول‌های مخصوص آکنه را انتخاب کنید که حاوی اسید سالیسیلیک باشد تا از آکنه جلوگیری کند.

در پایان ذکر این نکته برای خوابیدن بدون آرایش ضروری است که نحوه شستن و تمیز کردن پوست به نوع پوست افراد بستگی دارد. برای کسانی که پوست چربی دارند، شستشو و دستمال مرطوب با کف ممکن است مؤثرتر باشد. برای کسانی که پوست حساس دارند، یک پاک کننده ملایم و بدون کف ممکن است بهتر باشد. دستمال مرطوب کننده باید فاقد روغن، غیر کومدوژنیک باشند و آلودگی، عرق و آرایش را بدون آبکشی ضروری پاک کنند. اما بعد از دستمال مرطوب کننده و هر گونه مواد شوینده، از مرطوب کننده‏‌ها استفاده کنید.

امتیاز کاربر: ۴.۳۵ ( ۱ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا