پوست و مو

با جوش صورت خداحافظی کنید؛ راه های جدید برای از بین بردن جوش های صورت

جوش صورت یک نوع بیماری مزمن و التهابی پوستی است. از انواع جوش‌های صورت می‌توان به جوش‌های سر سفید، سرسیاه، ندول‏‌ها وکیست‌ها اشاره کرد. این التهاب پوستی شایع‌ترین بیماری پوستی در ایران است که سالانه افراد زیادی را درگیر خود می‌کند. این بیماری اغلب در دوران بلوغ، که غدد چربی شروع به فعالیت می‌کنند خود را نشان می‌دهد؛ اما در هر سنی ممکن است رخ دهد. جوش‌های صورت خطرناک نیستند ولی در صورتی که درمان نشوند می‌توانند باعث ایجاد زخم‌هایی روی پوست شوند. عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند منجر به ایجاد آکنه و جوش‌‌های پوستی شوند. از جمله این عوامل شایع، می‌توان به عوامل محیطی همچون آلودگی هوا، استرس و اضطراب، عوامل هورمونی، آفتاب سوختگی، چربی پوست و … اشاره کرد.

جوش صورت چیست؟

جوش صورت چیست؟

جوش صورت نوعی التهاب پوستی است که باعث درگیر شدن غدد چربی در قاعده فولیکول‌های مو می‌شود. این عارضه پوسته معمولا از هر ۴ فردی که ۱۱ الی ۳۰ ساله هستند؛ ۳ نفر را به خود درگیر می‌کند. درمان جوش‌‏ها به میزان شدت و انواع آن‌ها بستگی دارد. از عوامل خطرزایی که باعث این بیماری می‌شوند؛ می‌توان به ژنتیک فرد، چرخه قاعدگی در زنان، استرس و اضطراب، آب و هوای نامناسب و استفاده از لوازم آرایشی که از مواد روغنی ساخته شده‌اند، اشاره کرد.

علل پیدایش جوش صورت

پوست دارای منافذ بسیار ریزی است که این منافذ به غدد چربی که در زیر پوست قرار دارند متصل شده‌اند. این منافذ و غدد چربی به وسیله فولیکول‌ها که کیسه‌های حاوی مایع هستند به هم متصل شده‌اند. غدد چربی زیر پوست، مایعی به نام سبوم تولید کرده و این مایع سلول‌های مرده پوست را از طریق این فولیکول‌ها به سطح پوست می‌رسانند. موهای ریز بر روی پوست توسط فولیکول‌ها رشد می‌یابند.

حال اگر به هر شکل منافذ روی پوست مسدود شده و فولیکول‌ها نتوانند سلول‌های مرده پوست را به سطح پوست برسانند؛ آنگاه شاهد پدید آمدن جوش‌های پوستی خواهیم بود. این سلول‌های مرده و روغن در زیر پوست محبوس شده و جمع می‌شوند. سپس این تجمع آلوده به باکتری شده و در نتیجه باعث تورم پوست می‌شود.

اما زمانی که یک جوش از بین می‌رود؛ جوش دیگری شروع به رشد می‌کند. طبق تحقیقات انجام گرفته نوعی باکتری به نام پروپیونی که بر روی پوست زندگی می‌کند عامل گسترش این جوش‌ها است. البته تمام باکتری‌ها باعث به وجود آمدن جوش نمی‌شوند. و برخی از آن‌ها نیز به از بین رفتن التهاب‌های پوستی کمک می‌کنند.

عوامل هورمونی در ایجاد التهاب های پوستی

عوامل هورمونی در ایجاد جوش

عوامل بسیاری می‌تواند باعث ایجاد جوش‌های صورت شوند. ولی یکی از دلایل اصلی آن بالا رفتن سطح آندروژن بدن می‌باشد. سطح هورمون آندروژن با شروع دوره‌ی نوجوانی در بدن بالا می‌رود. آندروژن در زنان به استروژن تبدیل می‌شود. با بالا رفتن سطح این هورمون در بدن، غده‌های چربی که در زیر پوست قرار داشتند؛ رشد کرده و بزرگ می‌شوند. درنتیجه با بزرگ شدن این غده‌ها، سبوم بیشتری نیز تولید خواهد شد. و سبوم بیشتر می‌تواند منافذ ریز روی پوست و همچنین دیواره سلول‌ها را شکسته و به رشد هر چه بیشتر باکتری‌ها کمک کند. از دیگر عوامل ایجاد این جوش‌ها می‌توان به عوامل ژنتیکی اشاره کرد که باید با مراجعه به پزشک متخصص اقدام به مداوای آن‌ها نمود.

انواع جوش‌های صورت

جوش‌های صورت را می‌توان از لحاظ رنگ، شدت درد و خارش و همچنین اندازه به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • جوش‌های سر سفید: این نوع از جوش‌ها همانطور که از نامشان پیدا است دارای سر سفید بوده و بسیار ریز هستند. این جوش‌ها زیر پوست بوده و رایج‌ترین نوع جوش می‌باشند.
 • جوش‌های سر سیاه: این نوع از جوش‌ها به رنگ سایه بوده، روی پوست ظاهر شده و به راحتی قابل مشاهده می‌باشند.
 • پاپول‏‌ها: این نوع از جوش‌ها نیز معمولا به رنگ صورتی ‌می‌باشند. برجستگی‌های بسیار کوچکی هستند که بر روی پوست دیده می‌شوند.
 • جوش‌های چرکی: به وضوح در سطح پوست قابل مشاهده هستند. آن‌ها در قاعده خود قرمز هستند و در قسمت بالا چرک دارند.
 • گره: این نوع از جوش‌ها از نظر اندازه بزرگ هستند. گره‌ها جوش‌های بزرگ و جامدی هستند که در اعماق پوست واقع شده و کاملا بر روی پوست قابل مشاهده می‌باشند.
 • کیست: این نوع جوش‌ها نیز از نظر اندازه بزرگ می‌باشند. کیست‌ها پر از چرک بوده و بسیار دردناک می‌باشند. همچنین این جوش‌ها می‌توانند باعث ایجاد زخم بر روی پوست شوند.

روش‌های درمان جوش صورت

روش‌های درمان جوش صورت

درمان جوش خفیف

این نوع از جوش‌ها را می‌توان بدون نسخه پزشک و با انواع ژل‌ها، صابون‌ها، پدها، لوسیون‌ها و کرم‌ها درمان کرد. انواع مختلفی از ژل‌های استروئیدی و غیر استروئیدی می‌تواند برای درمان جوش‌های خفیف به کمک شما بیایند. اگر پوست چرب دارید می‌توانید از ژل‌ها استفاده کنید. ژل‌ها حاوی الکل بوده و با خشک کردن پوست می‌تواند مورد مناسبی برای پوست‌های چرب باشد. اما اگر پوستی حساس دارید توصیه ما، استفاده از انواع کرم‌ها و لوسیو‎ن‌ها می‌باشد که بهترین گزینه برای پوست شما می‌باشند.

کرم، لوسیون و ژل‌ها می‌توانند حاوی مواد فعال زیر باشند:

 • رزورسینول: این ماده می‌تواند به هرچه سریع‌تر تجزیه شدن جوش‌های سرسفید و سرسیاه کمک کند.
 • بنزوئیل پراکسید: این ماده ترشح سبوم را کند کرده، به افزایش سرعت ترمیم پوست کمک کرده و باکتر‌ی‌های موجود را از بین می‌برد.
 • سالیسیلیک اسید: این ماده نیز همانند رزورسینول به تجزیه شدن جوش‌های سرسفید وسرسیاه کمک می‌کند. و باعث کاهش تورم و التهاب‌های پوستی می‌شود.
 • اسید آزلائیک: سلول‌های متصل به فولیکول‌ها را تقویت کرده و از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین از ترشح زیاد سبوم جلوگیری کرده و آن را کنترل می‌کند.

هر یک از افراد دارای خواص پوستی منحصر به خود می‌باشد. بنابراین توصیه ما این است که در ابتدا مقدار کمی از این مواد را مصرف کنید تا از عوارض استفاده از هرکدام از آن‌ها به خوبی مطلع شوید. این عوارض ممکن است شامل قرمز یا سوزش جوش صورت در اولین استفاده باشند. این عوارض معمولا در ابتدا می‌تواند آزار دهنده باشند ولی در ادامه فروکش خواهند کرد. در غیر این صورت حتما به پزشک معالج خود مراجعه کرده و مشکل خود را درمیان بگذارید تا روش درمان موثرتری برای شما تجویز شود. مجله اینترنتی نیلای

درمان جوش‏‌ متوسط تا شدید

اگر دچار این نوع جوش‌ شدید، حتما به متخصص پوست مراجعه کنید. آن‌ها می‌توانند با بررسی دقیق‌تر پوست شما، کرم یا ژل‌ها مشابه داروهای OCT، آنتی بیوتیک‌های خوراکی یا موضعی برای شما تجویز کنند.

 • کورتیکواستروئید: با ملتهب شدن کیست‌های صورت امکان ترکیدن و پاره شدن آن‌ها وجود دارد که می‌تواند منجر به ایجاد زخم بر روی پوست شود. متخصص پوست می‌تواند با تشخیص خود اقدام به تزریق کورتیکواستروئید رقیق برای کنترل کیست‌های پوستی و درمان آن‌ها کند. این ماده می‌تواند سرعت ترمیم و درمان التهاب پوستی شما را افزایش داده و از ایجاد زخم بر روی سطح پوست جلوگیری کند.
 • آنتی بیوتیک خوراکی: این نوع از آنتی بیوتیک‌ها نیز با نظر پزشک برای درمان جوش‌های شدید مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنتی بیوتیک‌ها اغلب برای کنترل و کاهش تعداد جوش‌ها تجویز می‌شوند. بنابراین با از بین رفتن جوش‌ها، مصرف آنتی بیوتیک‌ها نیز کاهش می‌یابد. جوش‌های صورت ممکن است پس از یک مدت نسبت به یک نوع از آنتی بیوتیک‌ مقاوم شوند. در این صورت باید نوع دیگری از آنتی بیوتیک‌ها را استفاده کنید. به طور معمول جوش‌های صورت اغلب به آنتی بیوتیک‌های موضعی مقاوم می‌شوند. از دیگر کارکردهای آنتی بیوتیک‌ها می‌توان به کاهش التهاب‌های پوستی و جلوگیری از رشد باکتری‌ها اشاره کرد.
 • از دیگر موادی که ممکن است برای درمان جوش‌ها مورد استفاده قرار گیرد، تتراسایکلین و اریترومایسین می‌باشند.

داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی

این دارو‌ها اغلب برای درمان‌های طولانی مدت و با هدف سرکوب کردن غده پیش فعال و کنترل التهاب‌های پوستی در زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه کنید زنانی که سیگار می‌کشند، سابقه میگرن، اختلال لخته شدن خون و بالای ۳۵ سال سن دارند؛ حتما قبل از مصرف به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و از استفاده این نوع داروها مطمئن شوند.

داروهای ضد میکروب‌های موضعی

از انواع این داروها می‌توان به کلیندامایسین، رتینوئید و سولفات استامید سدیم اشاره کرد. این داروها می‌توانند جوش‌های صورت متوسط تا شدید را به شدت کاهش دهند. به طور مثال رتینوئیدهای موضعی که از ویتامین A درسته شده‌اند به از بین رفتن منافذ کمک کرده و در نتیجه از پدید آمدن جوش‌های سرسفید و سر سیاه جلوگیری می‌کند.

نمونه‌ای از این رتینوئیدهای موضعی رایج که توسط متخصصان تجویز می‌شوند؛ تازاروتن، آداپالن و ترتینوئین می‌باشند.

به عنوان مثال ایزوترتینوئین خوراکی یک ماده بسیار قوی برای از بین بردن کیست‌های متوسط یا شدید و همچنین جوش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این ماده معمولا در مواقعی که راه‌های دیگر درمان موفقیت آمیز نبوده‌اند، استفاده می‌شود. این ماده با توجه به قدرت زیادی که دارد می‌تواند عوارض زیادی را نیز به همراه داشته باشد. از این رو ابتدا بیمار فرم رضایت‌نامه‌ای را قبل از مصرف پر کرده و عوارض احتمالی آن را برعهده می‌گیرد. این عوارض می‌تواند شامل خشکی لب و پوست، خون دماغ شدن، تغییرات خلقی و حتی ناهنجاری‌های جنین در دوران بارداری باشد.

ایزوترتینوئین خوراکی هنگام مخلوط شدن با ویتامین A ‌می‌تواند بسیار سمی شود. بنابراین در هنگام استفاده از ایزوترتینوئین، از مصرف ویتامین A اجتباب کنید. مجله اینترنتی نیلای

 

درمان‌های خانگی جوش صورت

درمان‌های خانگی جوش صورت

بسیاری از داروها و روش‌های خانگی می‌توانند به شما در درمان جوش‌های صورت کمک کنند. اما تمامی این روش‌ها مورد تایید پزشکان نیستند.

رژیم غذایی مناسب

هنوز به طور مشخص نقش رژیم غذایی بر روی جوش‌های صورت تایید نشده است. اما طبق تحقیقات و آزمایشات انجام گرفته مشخص شده است که رژیم‌های غذایی که حاوی مقدار زیادی از ویتامین‌های A و E می‌باشند، ممکن است در خطر ابتلا به جوش باشند. از طرف دیگر مشخص شده است که رژیم‌های غذایی دارای بار کلسیمی پایین می‌توانند به جلوگیری و کنترل جوش‌ها کمک کنند.

روغن درخت چای

در یک مطالعه انجام گرفته که در یک مجله هندی منتشر شد معلوم شده است که روغن درخت چای  تا ۵ درصد می‌تواند به درمان التهاب‌های پوستی و جوش‌های صورت خفیف تا متوسط کمک کند.

چای

برخی شواهد نشان می‌دهد که پلی فنول موجود در چای، از جمله چای سبز که به صورت موضعی استفاده می‌شود، می‌تواند در کاهش تولید سبوم و درمان جوش صورت مفید باشد. با این حال، ترکیبات موجود در این مورد به جای استفاده مستقیم از چای از چای استخراج شده‌اند.

مرطوب کننده‌ها

به گفته دانشمندان، انواع مرطوب کنند‌ها می‌توانند برای تسکین جوش‌ها موثر باشند. به عنوان مثال مرطوب کننده حاوی آلوئه ورا با غلظت حداقل ۱۰ درصد می‌تواند اثر ضد التهابی و تسکین دهندگی مناسبی برای جوش صورت داشته باشد.

التهاب های پوستی

نکاتی برای پیشگیری از ایجاد جوش

در این بخش می‌خواهیم به تعدادی از نکاتی که با رعایت آن‌ها می‌توان از ایجاد جوش جلوگیری کرد؛ اشاره کنیم:

 • با توجه به آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، سعی کنید هر روز حداقل ۲ بار صورت خود را به آرامی با صابون‌های مناسب جوش صورت و آب گرم بشویید.
 • به هیچ عنوان جوش صورت را دستکاری و یا مالش ندهید. این کار ممکن است منجر به عفونت، تورم، قرمزی و حتی ایجاد زخم بر روی سطح پوست شود.
 • چرک درون جوش‌ها را خارج نکنید. این کار باعث می‌شود جای زخم بر روی پوست بیشتر شود.
 • قبل از استفاده از هر گونه لوسیون، کرم، ژل و… دستان خود را به خوبی بشویید.
 • عینک‌ها می‌توانند مایع سبوم را جذب خود کنند. بنابراین عینک خودتان را به طور مرتب تمیز کنید.
 • اگر جوش در بدنتان ایجاد شده است، از لباس‌ها تنگ استفاده نکنید. با پوشیدن لباس‌های گشاد به بدن خود اجازه نفس کشیدن بدهید!
 • قبل از خواب حتما آرایش خود را پاک کنید!

 

 • از محصولات آرایشی دارای روغن استفاده نکنید.
 • قبل از اصلاح (شیو) از کرم اصلاح استفاده کرده و ریش خود را به آرامی با آب گرم و صابون بشویید. مطمئن شوید تیغه ماشین ریش تراش ایمن باشد.
 •  موهای خود را تمیز نگه دارید. زیرا موها باعث جمع شدن مایع سبوم می‌شوند. از موادی که باعث چرب شدن مو می‌شوند استفاده نکنید.
 • پوست خود را بیش از حد در معرض نور آفتاب قرار ندهید. زیرا باعث تولید بیشتر مایع سبوم می‌شود.
 • استرس و اضطراب باعث افزایش آدرنالین و کورتیزول در بدن شده و جوش صورت را تشدید می‌کند.
 • در آب و هوای مرطوب خنک و خشک باشید تا از تعریق بدن جلوگیری کنید.

جوش‌های صورت از شایع‌ترین مشکلات پوستی به شمار می‌آیند. ممکن است در میهمانی‌ها یا مراسمات رسمی شما را خجالت زده کنند. یا سطح اعتماد به نفس شما را کاهش دهند. اما با استفاده از روش‌های گفته شده می‌توانید ابتدا از بروز این مشکل جلوگیری و در صورت وقوع می‌توانید آن را درمان کنید. اگر موفق به درمان آن‌ها نشده‌اید حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کرده و مراحل درمان خود را آغاز کنید.

دانلود

امتیاز کاربر: ۴.۲۴ ( ۷ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا