تناسب اندام

۱۰ مورد از شگفت انگیزترین فواید پیاده روی که هیچکس به شما نخواهد گفت!

فواید پیاده روی بی‌شمار و شگفت انگیز است. در هر سن و سطح آمادگی جسمانی که باشید برای افزایش سطح سلامتی بدن‌تان بسیار موثر و مفید می‌باشد. پیاده روی رایگان است و به راحتی می‌توانید ان را در برنامه ورزشی خود بگنجانید. پیاده روی را می‌توان بهترین راه برای تحرک بدنی در حین لذت بردن از مناظر طبیعی دانست. شما از از انواع بیماری‌های خاص دور کرده و عمر شما را بیشتر خواهد کرد. وقت خود را تلف نکنید؛ کفش‌های ورزشی خود را بپوشید و شروع به ورزش کردن کنید.

فواید پیاده روی

فواید پیاده روی

۱. کالری بسوزانید

پیاده روی کردن به شما در سوزاندن کالری‌های اضافه برای کاهش وزن یا حفظ وزن‌تان بسیار کمک خواهد کرد. میزان سوزاندن کالری در هر تمرین به سرعت دویدن، مسافت طی شده، شیب زمین و وزن شما بستگی دارد. همچنین برای محاسبه دقیق‌تر آن می‌توانید از ماشین حساب‌ میزان کالری مصرفی استفاده کنید.

۲. قلب خود را تقویت کنید

یکی از فواید پیاده روی تقویت قلب است. طی تحقیقات انجام شده مشخص شده است که پیاده روی به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در روز و ۵ روز از هفته خطر احتمال مبتلا شدن به انواع بیماری‌های قلبی عرقی را به میزان ۱۹ درصد کاهش می‌دهد. همچنین با بالا رفتن مدت زمان هم می‌توان میزان خطر را بیشتر کاهش داد.

۳. پیاده روی برای کاهش قند خون

پیاده روی را به عنوان یک برنامه ورزشی پس از هر وعده غذایی (صبحانه، ناهار و شام) که میل می‌کنید؛ قرار دهید. طبق یک تحقیق کوچک انجام شده مشخص شده است که ۱۵ دقیقه پیاده روی بعد از هر وعده غذایی (۳ بار و در مجموع ۴۵ دقیقه) بسیار موثر در پایین آمدن قند خون می‌باشد.

۴. از بین برنده درد مفاصل

ورزش کردن به صورت منظم و مداوم می‌تواند درد مفاصل را بکاهد. با این کار مفاصل خود از جمله مفاصل زانو را تقویت و روان کنید. برنامه تمرینی خود را بنویسید و به دقت اجرا کنید تا از انواع بیماری‌های مفصلی همچون آرتروز در امان باشید.

۵. سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید

با پیاده روی می‌توانید احتمال سرماخردگی و آنفولانزا را کاهش دهید. در یک آزمایش که بر روی ۱۰۰۰ نفر از افراد سالم انجام شد؛ مشاهده شد افرادی که ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در روز و با سرعت متوسط حرکت می‌کنند؛ ۴۳ درصد نسبت به افراد دیگر کم‌تر در معرض مبتلا شدن به بیماری‌های تنفسی می‌باشند. اگر هم بیمار شوند علائم آن‌ها بسیار کم‌تر خواهد بود.
اگر در آب و هوای سر و خشک زندگی ‌می‌کنید یا هوا آلوده است؛ می‌توانید از تردمیل استفاده کنید تا از برنامه روزانه‌تان عقب نمانید.

۶. افزایش انرژی بدن یکی از فواید پیاده روی

پیاده روی کردن در هنگام خستگی می‌تواند انرژی بیشتری نسبت به نوشیدن یک فنجان قهوه برای شما فراهم آورد. به افزایش جریان اکسیژن در بدن کمک می‌کند. همچنین با افزایش سطح هورمون‌های کورتیزول(Cortisol)، اپی نفرین(Epinephrine) و نوراپی نفرین(Norepinephrine)، انرژی بدن بالا خواهد رفت.

۷. بالا بردن روحیه

با پیاده روی علاوه بر سلامت جسمانی، سلامت روانی خود را نیز تقویت کنید. مطالعات انجام شده نشان می‌دهند کاهش استرس و اضطراب، کم شدن خلق و خوی بد و افزایش عزت نفس از اثرات آن می‌باشد. اگر می‌خواهید از این مزایای ویژه بهره‌مند شوید پس شروع به ورزش کنید.

۸. افزایش طول عمر یکی از فواید پیاده روی

پیاده روی با سرعت بالا احتمال مرگ و میر را کاهش می‌دهد. محققان دریافتند که پیاده روی با سرعت متوسط نسبت به سرعت کم احتمال مرگ و میر را ۲۰ درصد کاهش می‌دهد. اما در سرعت زیاد این احتمال به ۲۴ درصد کاهش می‌یابد.

۹. تنظیم و پر قدرت کردن پاها

یکی از فواید پیاده روی تقویت عضلات پاهایتان خواهد بود. برای اینکه تاثیر بیشتری را احساس کنید مسیرهای شیب‌دار و تپه‌ای مناسب خواهند بود. همچنین می‌توانید از تردمیل‌های شیب‌دار نیز استفاده کنید.

همچنین می‌توانید پیاده روی را با سایر تمرین‌ها و فعالیت‌های بدنی همچون دوچرخه‌سواری، دویدون، اسکات و لانژ ترکیب کنید تا هرچه بهتر تاثیرات آن را ببینید.

۱۰. تفکر خلاقانه یکی از فواید پیاده روی

با پیاده روی افکار منفی را از ذهن خود دور نگه دارید و به خلاق شدن ذهنتان کمک کنید. طبق یک مطالعه انجام شده بر روی چندین انسان مشخص شده است افرادی که در حال قدم زدن هستند؛ فکر خلاق‌تری داشته و راه حل‌های بهتری را نیز برای حل مشکلات ارائه می‌دهند.
محققان از این آزمایش دریافتند که پیاده روی ذهن شما را باز کرده و یکی از ساده‌ترین راه‌های افزایش خلاقیت پیاده روی می‌باشد.

قدم زدن

پیاده روی را چگونه آغاز کنیم؟

پس از اشاره به فواید پیاده روی می‌خواهیم شروع به انجام آن کنیم. پیاده روی را می‌توان از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین ورزش‌ها دانست. تمام آنچه که شما برای شروع کار نیاز دارید یک جفت کفش محکم و مناسب برای پیاده روی می‌باشد. پس از آن یک مسیر مناسب و زیبا از نظر مناظر طبیعی مانند ساحل یا کوه را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید از یک دوست صمیمی بخواهید تا شما را همراهی کرده و از پیاده روی در طول مسیر بیشتر لذت ببرید.
در ادامه به چند ایده مناسب برای شروع پیاده روی خواهیم پرداخت:

 • اگر از اتوبوس یا تاکسی برای جابجایی استفاده می‌کنید؛ چند دقیقه مانده به محل کارتان پیاده شده و ادامه مسیر را قدم بزنید.
 • دورتر از محل کارتان ماشین را پارک کرده و مسیر باقی مانده را پیاده روی کنید. با این کار هنگام برگشت به خانه نیز مجبور هستید پیاده به سمت ماشین‌تان رفته و از فواید پیاده روی بهرمند شوید.
 • در محل کارتان از یک جا نشستن پرهیز کنید. کارهای خود را با رفتن به این طرف و آن طرف انجام داده و همزمان پیاده روی نیز داشته باشید.

فواید پیاده روی

نکاتی که قبل از پیاده روی باید به آن‌ها دقت کنید

در این بخش به تعدادی از نکات لازم برای انجام پیاده روی خواهیم پرداخت.

 • همیشه قبل از شروع پیاده روی، تمرینات کششی و نرمشی را انجام دهید تا بدنتان آماده فعالیت شود. ممکن است پیاده روی بدون تمرینات کششی، به بدن شما آسیب برساند.
 • متناسب با سن و سطح آمادگی خود برنامه ورزشی خود را از قبل تعیین کنید. مسیرهای پیاده روی، سرعت حرکت و مدت زمان پیاده روی را مشخص کنید.
 • در مناطقی که برای عابرین پیاده مشخص شده است اقدام به پیاده روی کنید.
 • اگر صبح زود و یا عصر پیاده روی می‌کنید؛ از لباس‌های رنگی و انعکاس کننده نور استفاده کنید تا رانندگان متوجه حضورتان بشوند.
 • از کفش‌های مناسب پیاده روی که قوس مناسب و بدون پاشنه هستند استفاده کنید.
 • لباس‌های راحتی و گشاد را برای پیاده روی انتخاب کنید.
 • قبل و بعد از پیاده روی حتما آب به اندازه کافی بنوشید.
 • برای جلوگیری از آفتاب سوختگی حتی در روزهای ابری از ضد آفتاب‌های مناسب استفاده کنید.

سخن آخر درباره فواید پیاده روی

پیاده روی را می‌توان از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین ورزش‌ها دانست. در هر سن و سطح آمادگی بدنی می‌تواند موثر و مفید باشد. سعی کنید برنامه پیاده روی منظمی را برای خود تهیه کنید تا از انبوه فواید پیاده روی بهرمند شده و هرچه بیشتر به سلامتی بدن خود کمک کنید.

منبع
Healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا