بارداری

آیا می دانید شایع ترین علائم بارداری چیست؟؛ مهم ترین نشانه های حاملگی

در حالی که آزمایش‌های بارداری و سونوگرافی تنها راه تشخیص باردار بودن شما هستند. اما علائم و نشانه‌های دیگری وجود دارد که می‌توانید به آن‌ها توجه کنید. از اولین علائم بارداری می‌توان به حالت تهوع صبحگاهی، حساسیت به بو و خستگی اشاره کرد.

علائم بارداری

علائم بارداری از چه زمانی شروع می‌شود؟

گرچه عجیب به نظر می‌رسد، اما هفته اول بارداری شما بر اساس تاریخ آخرین قاعدگی شما است. آخرین قاعدگی شما هفته اول بارداری در نظر گرفته می‌شود، حتی اگر هنوز باردار نبوده باشید. نحوه تشخیص تاریخ پیش بینی شده با استفاده از اولین روز آخرین قاعدگی شما محاسبه می‌شود. به همین دلیل ممکن است، هفته‌های اول علائمی نداشته باشید. اما این زمان جزء زمان ۴۰ هفته‌ای بارداری شما حساب می‌شود.

علائم بارداری در طول زمان شامل گرفتگی و انقباض خفیف و لکه بینی بین هفته‏‌های ۱ تا ۴، از هفته ۴ خستگی، بین هفته‏‌های ۴ یا ۵ حالت تهوع، بین هفته‌‏های ۴ تا ۶ سوزن سوزن یا درد سینه، ادرار مکرر، بلوغ و حرکت جنین، بین هفته‏‌های ۵ تا ۶ فشار گردش خون، بین هفته‏ ۶ تا ۸ خستگی، احساس سختی در تنفس و فشار خون، در هفته‏‌های ۸ تا ۱۰ ضربان قلب سریع‌تر، از هفته ‏۱۰ تغییر پستان، از هفته ۱۱ به بعد افزایش وزن قابل توجه است.

گرفتگی و لکه بینی از علائم بارداری در اوایل بارداری

از هفته ۱ تا هفته ۴، همه چیز هنوز در سطح سلولی در حال رخ دادن است. تخمک بارور شده یک بلاستوسیست (یک گروه سلول پر از مایع) ایجاد می‌کند که به اندام‌ها و اعضای بدن کودک تبدیل می‌شود.

حدود ۱۰ تا ۱۴ روز (هفته ۴) پس از بارداری، بلاستوسیست در آندومتر، یعنی پوشش داخلی رحم کاشته می‌شود. این فرآیند می‌تواند باعث خونریزی لانه گزینی شود که ممکن است برای مدت کوتاهی اشتباه باشد.

در اینجا برخی از علائم خونریزی لانه گزینی وجود دارد:

 • رنگ: رنگ خون ممکن است صورتی، قرمز یا قهوه‌ای باشد.
 • خونریزی: خونریزی معمولاً با دوره قاعدگی منظم شما مقایسه می‌شود.
 • درد: درد ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد. طبق مطالعه‌ای که روی ۴۵۳۹ زن انجام شد، ۲۸ درصد از زنان لکه بینی و خونریزی را همراه با درد داشتند.
خونریزی لانه گزینی احتمالاً کمتر از سه روز طول می‌کشد و نیازی به درمان ندارد. از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا استفاده از داروهای بدون تجویز پزشک که موجب خونریزی شدید می‌‏شوند، خودداری کنید.

علائم حاملگی

دوره قطع قاعدگی از علائم بارداری

پس از کاشت کامل، بدن شما شروع به تولید گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) می‌کند. این هورمون به بدن در حفظ بارداری کمک می‌کند. همچنین به تخمدان‌ها می‌گوید که هر ماه ترشح تخمک‌های بالغ را متوقف کنند. چهار هفته پس از بارداری احتمالاً قاعدگی بعدی شما متوقف می‏‌شود. اگر پریود نامنظمی دارید، می‌توانید برای تأیید، آزمایش بارداری انجام دهید.

بیشتر آزمایش‌های خانگی می‌توانند hCG را به محض هشت روز پس از یک دوره از قطع بارداری تشخیص دهند. با آزمایش بارداری می‌توانید میزان hCG را در ادرار تشخیص دهید و باردار بودن را نشان دهید.

در این مرحله از علائم بارداری به این نکات حتماً توجه کنید:

 • تست بارداری انجام دهید تا ببینید باردار هستید یا خیر.
 • اگر مثبت است، برای تعیین اولین قرار ملاقات با پزشک یا ماما تماس بگیرید.
 • اگر از هر دارویی استفاده می‌کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا آن‌ها خطری برای کودک در حال رشد شما ندارند.
 • افزایش درجه حرارت بدن در اوایل بارداری طبیعی است.

همچنین درجه حرارت بیشتر در بدن می‌تواند نشانه بارداری باشد. علاوه بر این دمای بدن شما نیز ممکن است در هنگام ورزش یا در هوای گرم به راحتی افزایش یابد؛ بنابراین در این مدت باید مطمئن شوید که آب بیشتری می‌نوشید و با احتیاط ورزش می‏‌کنید. مجله اینترنتی نیلای

نشانه های حاملگی

خستگی از علائم بارداری

خستگی در هر زمان از بارداری ایجاد می‌شود. این علائم بارداری در اوایل بارداری شایع است زیرا سطح پروژسترون شما افزایش می‌یابد که می‌تواند باعث خواب آلودگی شما شود.

در این مرحله از علائم بارداری به این نکات حتماً توجه کنید:

 • هفته‌های اولیه بارداری می‌تواند احساس خستگی در شما ایجاد کند. سعی کنید خواب کافی داشته باشید.
 • خنک نگه داشتن اتاق خواب شما نیز می‌تواند کمک کند؛ زیرا در مراحل اولیه بارداری ممکن است دمای بدن شما بالاتر باشد.

افزایش ضربان قلب از علائم بارداری

حدود هفته‌های ۸ تا ۱۰، قلب شما ممکن است سریع‌تر و سخت‌تر شروع به پمپاژ کند. تپش قلب و آریتمی در بارداری شایع است. این امر به طور معمول به دلیل هورمون‌ها است. افزایش جریان خون ناشی از جنین در اواخر بارداری اتفاق می‌افتد. در حالت ایده آل، مدیریت قبل از بارداری شروع می‌شود، اما اگر شما یک مشکل اساسی در قلب دارید، پزشک شما می‌تواند به نظارت بر دوزهای پایین دارو کمک کند.

تغییرات اولیه پستان‌ها: گزگز، درد، رشد

تغییرات پستان می‌تواند بین هفته‌های ۴ تا ۶ رخ دهد. به دلیل تغییرات هورمون، احتمالاً سینه‌ها متورم می‌شوند. بعد از چند هفته که بدن شما با هورمون‌ها سازگار شد، این مشکل از بین می‌رود. تغییرات پستانک و پستان نیز می‌تواند در حدود هفته ۱۱ رخ دهد. هورمون‌ها همچنان باعث رشد سینه‌های شما می‌شوند. آرئولا – نواحی اطراف پستانک – ممکن است به یک رنگ تیره تغییر کرده و بزرگ‌تر شود. اگر قبل از بارداری دچار آکنه شده‌اید، ممکن است دوباره دچار جوش شوید.

در این مرحله از علائم بارداری به این نکات حتماً توجه کنید:

 • با خرید سوتین مخصوص بارداری حساسیت پستان را برطرف کنید. سوتین نخی و بدون سیم اغلب راحت‌ترین است.
 • سوتین‏‌ها را با بست های مختلف انتخاب کنید که در ماه‌های آینده فضای بیشتری برای افزایش سایز داشته باشید.
 • برای کاهش اصطکاک در نوک سینه‌ها و درد نوک پستان، پدهای پستان را که در سوتین شما قرار می‌گیرند، خریداری کنید.

تغییر روحیه از علائم بارداری

سطح استروژن و پروژسترون در دوران بارداری بالا خواهد بود. این افزایش می‌تواند بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد و بیش از حد معمول احساساتی یا واکنش‌پذیر باشد. تغییرات خلقی در دوران بارداری شایع است و ممکن است باعث احساس افسردگی، تحریک پذیری، اضطراب و سرخوشی شود.

علائم بارداری

تکرر ادرار و بی‌اختیاری از علائم بارداری

در دوران بارداری، بدن شما میزان خون پمپ شده را افزایش می‌دهد. این امر باعث می‌شود که کلیه مایعات را بیشتر از حد معمول پردازش کند که منجر به جمع شدن مایعات بیشتر در مثانه شما می‌شود.
هورمون‌ها همچنین نقش زیادی در سلامت مثانه دارند. ممکن است شما را مجبور به رفتن بیشتر به دستشویی کند یا موجب بی‌اختیاری در ادرار شود.

در این مرحله از علائم بارداری به این نکات حتماً توجه کنید:

 • هر روز حدود ۳۰۰ میلی لیتر (کمی بیشتر از یک فنجان) مایعات اضافی بنوشید.
 • برای جلوگیری از بی‌اختیاری زودتر از موعد، برنامه ریزی مناسبی برای حمام آب گرم را انجام دهید.

نفخ و یبوست از علائم بارداری

همانند علائم یک دوره قاعدگی، ممکن است نفخ در اوایل بارداری ایجاد شود. این امر ممکن است به دلیل تغییرات هورمون باشد که می‌تواند سیستم گوارشی شما را کُند کند. در نتیجه ممکن است احساس یبوست و انسداد داشته باشید. یبوست همچنین می‌تواند احساس نفخ شکم را افزایش دهد.

تهوع صبحگاهی، حالت تهوع و استفراغ از علائم شایع بارداری

حالت تهوع معمولاً در حدود هفته‌های ۴ تا ۶ ایجاد می‌شود. اگرچه به آن حالت تهوع صبحگاهی گفته می‌شود، اما می‌تواند در هر زمان از روز یا شب رخ دهد. دقیقاً مشخص نیست که چه عواملی باعث تهوع در صبح می‌شوند، اما ممکن است هورمون‌ها در این امر نقش داشته باشند.
در سه ماهه اول بارداری، بسیاری از خانم‌ها حالت خفیف تا شدید تهوع صبحگاهی را تجربه می‌کنند. ممکن است در اواخر سه ماهه اول شدت بیشتری داشته باشد، اما اغلب با ورود به سه ماهه دوم شدت آن کمتر می‌شود.

در این مرحله از علائم بارداری به این نکات حتماً توجه کنید:

 • بسته‌ای از تکه‏‌های چوب شور را در کنار تخت خود نگه دارید و قبل از بیدار شدن از خواب بخورید تا تهوع صبح رفع شود.
 • با نوشیدن آب فراوان هیدراته باشید.
 • اگر نمی‌توانید میزان مایعات یا غذا را پایین نگه دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

فشار خون بالا و سرگیجه

فشار خون بالا ممکن است باعث احساس سرگیجه شود، زیرا رگ‌های خونی شما گشاد شده است. تعیین فشار خون بالا در نتیجه بارداری دشوارتر است. تقریباً در همه موارد فشار خون بالا در ۲۰ هفته اول نشان دهنده مشکلات اساسی است که ممکن است در اوایل بارداری ایجاد شود، اما ممکن است از قبل نیز وجود داشته باشد. پزشک در اولین بازدید از شما فشار خون را اندازه گرفته و به شما کمک کند تا مبنایی مناسب برای فشار خون طبیعی تنظیم شود.

در این مرحله از علائم بارداری به این نکات حتماً توجه کنید:

 • اگر هنوز این کار را نکرده‌اید، به تمرینات مناسب بارداری روی بیاورید.
 • بیاموزید که چگونه فشار خون خود را مرتباً چک کنید.
 • برای کمک به کاهش فشار خون، از پزشک خود در مورد دستورالعمل‌های شخصی رژیم غذایی سؤال کنید.
 • به طور مرتب آب بنوشید و میان وعده بخورید تا از سرگیجه جلوگیری کنید. ایستادن آرام هنگام برخاستن از صندلی نیز ممکن است کمک کند.

حساسیت به بویایی و انزجار از غذا

حساسیت به بو علامت اولیه بارداری است که بیشتر توسط افراد گزارش می‌شود. شواهد علمی کمی در مورد حساسیت به بو در سه ماهه اول وجود دارد؛ اما ممکن است مهم باشد، زیرا حساسیت به بو ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود. همچنین ممکن است باعث بیزاری شدید از برخی از غذاها شود. یک منبع معتبر گزارش‌های مربوط به رابطه بین بو و بارداری را از سال ۱۹۲۲ تا ۲۰۱۴ بررسی کرد. این محقق گرایشی را یافت که زنان باردار در سه ماهه اول بارداری حساسیت به بویایی دارند.

نشانه های حاملگی

افزایش وزن از علائم بارداری

افزایش وزن در پایان سه ماهه اول بارداری بیشتر می‌شود. ممکن است در طی ماه‌های اول حدود ۴۵۰ گرم تا ۱۸۰۰ گرم وزن اضافه کنید. میزان کالری مورد نیاز برای اوایل بارداری تغییر چندانی در رژیم غذایی معمول شما نخواهد داشت، اما با پیشرفت بارداری افزایش می‌یابد.

در مراحل بعدی، وزن فرد در دوران بارداری با افزایش وزن، موارد زیر افزایش می‏‌یابد:

 • سینه (حدود ۴۵۰ گرم تا ۱۳۶۰ گرم)
 • رحم (حدود ۹۰۰ گرم)
 • جفت (حدود ۹۲۰ گرم)
 • مایع آمنیوتیک (حدود ۹۰۰ گرم)
 • افزایش حجم خون و مایعات (حدود ۲۲۶۰ گرم تا ۳۱۷۰ گرم)
 • چربی (حدود ۲۷۲۰ تا ۳۶۲۰ گرم)

سوزش معده از علائم بارداری

هورمون‌ها می‌توانند دریچه بین معده و مری شما را شل کنند. این امر اجازه می‌دهد اسید معده ترشح و باعث سوزش معده شود.

در این مرحله از علائم بارداری به این نکات حتماً توجه کنید:

 • با خوردن چندین وعده غذایی کوچک در روز به جای وعده‌های بزرگ‌تر، از سوزش معده در بارداری جلوگیری کنید.
 • سعی کنید حداقل یک ساعت در حالت ایستاده بمانید تا غذای شما زمان بیشتری برای هضم داشته باشد.
 • در صورت نیاز به داروهای ضد اسید با پزشک خود در مورد مواردی که ممکن است برای شما و کودک بی خطر باشد صحبت کنید.

درخشندگی و آکنه بارداری

ممکن است بسیاری از مردم بگویند که شما “درخشش بارداری” دارید. ترکیبی از افزایش حجم خون و سطح هورمون بالاتر، خون بیشتری از طریق عروق شما در جریان است. این امر باعث می‌شود که غدد چربی بدن اضافه کاری کنند. این افزایش فعالیت غدد چربی بدن به شما ظاهری براق می‌بخشد. از طرف دیگر، ممکن است دچار آکنه نیز شوید. این علائم در سه ماهه دوم کاهش می‌یابد.

بسیاری از تغییرات و علائم بارداری در بدن که در سه ماهه اول تجربه می‌کنید، با رسیدن به سه ماهه دوم شروع به کمرنگ شدن می‌کند. با پزشک خود در مورد علائمی که در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد می‌کند صحبت کنید. بدین ترتیب می‌توانید آرامش و راحتی بارداری خود را پیدا کنید.

امتیاز کاربر: ۴.۶ ( ۲ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا